درمان دیسک کمر و گردن با تزریق دیسکوژل
بیرون زدگی دیسک کمر یا گردن یکی از علل شایع و مهم وجود کمر درد و ، درد های گردن و پشت و هم چنین دردهای سیاتیکی می باشد. در روش های قدیمی اگر بیماری به درمان های ساده مانند درمان دارویی – آب درمانی و استراحت پاسخ نمی داد انجام عمل جراحی را به عنوان گزینه بعدی مطرح می کردند. در اینجا روش جدید درمان دیسک که تزریق دیسکوژل می باشد را معرفی کنیم.
دیسکوژل :

ماده ای است که در فضای دیسک تزریق می شود. دیسکوژل یک ماده بی خطر است که در فضای دیسک تزریق می شود و بعد از تزریق سفت می شود و حالتی پنبه ای پیدا می کند. این خاصیت دیسکوژل باعث دو اتفاق می شود، یکی این که منافذ بخش پاره شده را در صورتی که محتویات دیسک وارد کانال نخاعی نشده باشد، می بندد و از طریق کاهش ریخته شدن مواد التهابی روی اعصاب باعث بهبود درد می شود؛ دوم این که همراه با خود وقتی سفت و جمع می شود ، بخش آبکی دیسک را جمع و به بهبود بر جستگی دیسک و آزاد شدن کانال نخاعی کمک می کند.

تزریق دیسکوژل :

تنها پس از مشاوره و معاینه دقیق و بررسی ام آر آی و شرایط جسمی و روحی بیمار و توضیح دقیق مزایا و معایب هر یک از روش ها برای بیمار توسط پزشک متخصص رادیولوژی مداخله ای مرکز ، انجام پذیر است. میزان ماده ژل لازم جهت تزریق با بررسی تصاویر ام.آر.آی بیمار توسط پزشک متخصص مشخص میگردد. در روز انجام بیمار در صورت نیاز به استفاده از بیهوشی باید رعایت غذایی داشته باشد. (از ۷ ساعت قبل غذا نخورد و از ۳ ساعت قبل از نوبت نوشیدنی میل نکند.).
عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بخش رادیولوژی مداخله ای مرکز فراپرتو ، بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می گردد. این کار تحت هدایت دستگاه فلوروسکوپی انجام میشود.

چه مدت طول می کشد تا اثرات دیسکوژل نمایان شوند؟
اگر چه رفتار درد ، درک آن و احساس بهبودی، بین افراد مختلف بسیار متفاوت بوده و به فاکتورهای بسیار پیچیده و متعددی ارتباط دارد، اما معمولا بهبودی تدریجی طی سه تا شش هفته پس از تزریق نمایان خواهد شد.

چه مدت بعد از درمان با دیسکوژل می توان فعالیت و ورزش را شروع کرد؟
به نوع فعالیت، ورزش و شرایط جسمی فرد بستگی دارد که بین ۳ تا ۶ هفته بعد از درمان متفاوت می باشد.

میزان جواب دهی دیسکوژل در درمان دیسک به چه صورت است؟
میزان پاسخدهی و کارایی دیسکوژل در دیسک های بدون عارضه ۹۱٫۴ % (خوب و خیلی خوب ) بوده است و در بیمارانی که با دیسک های شدید و عارضه دار مثل تنگی کانال و … که از دیسکوژل به همراهی سایر روش ها انجام شده بود پاسخدهی بین ۸۲% – ۸۴% گزارش شده است .

آیا تاکنون عود مجدد دیسک وجود داشته است؟
طبق بررسی هایی که در مدت ۷ سال صورت گرفته هیچ عود و برگشتی مشاهده نشده است ولی حتی در صورت عود می توان تزریق دیسکوژل را مجددا تکرار کرد حتی در مواردی که نیاز به جراحی باشد هیچ مشکل و تداخلی با عمل جراحی ندارد.

ماندگاری دیسکوژل تا چه زمانی خواهد بود؟
از آن جایی که دیسکوژل پس از تزریق در دیسک به پروتز (ایمپلنت) تبدیل می گردد ماندگاری آن دائمی است.

آیا خطر در رفتگی و جابجایی در دیسکوژل وجود دارد؟
از آنجایی ک دیسکوژل به نواحی آسیب دیده و شکاف های درون دیسک نفوذ می کند، شیارها و درزها با این ژل پر شده که به پروتز تبدیل گردیده و درزگیری در این نواحی آسیب دیده انجام می گردد. بنابراین جابجایی وجود ندارد.